Judicial Officers

Hon. Justices of Supreme Court

Hon. Justices of the Court of Appeal/Constitutional Court

Hon. Judges of the High Court

Full List of Judicial Officers as at January 2024

SUMMARY (BY GENDER)

CATEGORY

FEMALE

MALE

TOTAL

JUSTICES & JUDGES

50 (48.5%)

53 (51.4%)

103

REGISTRARS

47 (60.25%)

31 (39.74%)

78

MAGISTRATES

230 (48.2%)

247 (51.8%)

477

TOTAL

327 (49.69%)

331 (50.3%)

658


BREAKDOWN

CATEGORY

FEMALE

MALE

TOTAL

SUPREME COURT JUSTICES

7

4

11

COURT OF APPEAL/CONSTITUTIONAL COURT JUSTICES

4

9

13

HIGH COURT JUDGES

24

28

52

ACTING JUDGES

15

12

27

CHIEF REGISTRAR

1

0

1

REGISTRARS

3

1

4

ACTING REGISTRARS

4

4

8

DEPUTY REGISTRARS

14

8

22

ACTING DEPUTY REGISTRARS

10

9

19

ASSISTANT REGISTRARS

5

5

10

ACTING ASSISTANT REGISTRARS

10

4

14

CHIEF MAGISTRATES

34

35

69

ACTING CHIEF MAGISTRATES

13

9

22

SENIOR PRINCIPAL MAGISTRATES GRADE I

6

4

10

PRINCIPAL MAGISTRATES GRADE I

5

14

19

ACTING PRINCIPAL MAGISTRATES GRADE I

1

1

2

SENIOR MAGISTRATES GRADE I

16

16

32

ACTING SENIOR MAGISTRATES GRADE I

2

-

2

MAGISTRATES GRADE I

148

155

303

MAGISTRATES GRADE II

5

13

18

TOTAL

327

331

658



CHIEF REGISTRAR

NAME

COURT

HW Langa Sarah Siu

CHIEF REGISTRAR


REGISTRARS

NAME

COURT/STATION

HW Kisawuzi Eliasa Omar

MEDIATION

HW Ssali Harriet Nalukwago

SUPREME COURT

HW Bareebe Rosemary Ngabirano

HIGH COURT

HW Kisakye Mary Lukwago Kaitesi

PLANNING, RESEARCH & DEVELOPMENT

ACTING REGISTRARS

HW Lamunu Pamela Ocaya

INSPECTORATE OF COURTS

HW Katushabe Prossy

JUDICIAL TRAINING INSTITUTE

HW Ereemye Jumire James Mawanda

MAGISTRATES AFFAIRS & DATA MANAGEMENT

HW Ayebare Thadius Tumwebaze

PRIVATE LEGAL SECRETARY TO THE CHIEF JUSTICE

HW Rukundo Allen Owembabazi

COURT OF APPEAL

HW Kintu Simon Zirintusa

CIVIL DIVISION OF THE HIGH COURT

HW Atingu Beatrice Stella

ANTI CORRUPTION DIVISION OF THE HIGH COURT

HW Edoku John Paul

REGISTRY OF PLANNING & DEVELOPMENT


DEPUTY REGISTRARS

NAME

COURT/STATION 

HW Dr. Nakibuule Gladys Kisekka

JTI,RESEARCH

HW Waninda Fred K.B

JINJA HIGH COURT CIRCUIT

HW Dr. Nkonge Agnes

MEDIATION

HW Khainza Eleanor Mary

MEDIATION

HW Festo Nsenga

CRIMINAL DIVISION OF THE HIGH COURT

HW Angualia Moses Gabriel

INSPECTORATE

HW Kaweesa Godfrey

MEDIATION

HW Ajio Hellen

INSPECTORATE

HW Babirye Mary

SUPREME COURT

HW Natukunda Janeva

LAND DIVISION OF THE HIGH COURT (In-charge)

HW Hatanga Juliet Harty

INTERNATIONAL CRIMES DIVISION OF THE HIGH COURT

HW Dr. Mushabe Alex Karocho

PRIVATE LEGAL SEC. TO DCJ / APPELLATE MEDIATION

HW Ntalo Nasulu Hussein

SOROTI HIGH COURT CIRCUIT

HW Bucyana Lillian

COURT OF APPEAL

HW Agwero Catherine

REGISTRY OF MAGISTRATES AFFAIRS AND DATA MANAGEMENT

HW Borore Julius Kyaka

MASAKA HIGH COURT CIRCUIT

HW Sempala Dorothy Lwanga

INSPECTORATE OF COURTS

HW Nanteza Zulaika

MBARARA HIGH COURT CIRCUIT

HW Akullo Elizabeth Ogwal

MUKONO HIGH COURT CIRCUIT

HW Twakyire Samuel

INSPECTORATE OF COURTS

HW Anyala Susanne Okeny

COURT OF APPEAL

OTHER DEPUTY REGISTRARS

HW Kawuma Cissy Mudhasi

INTERDICTION

ACTING DEPUTY REGISTRARS

HW Amoko Patricia

PRIVATE LEGAL SECRETARY TO THE CHIEF REGISTRAR

HW Alum Agnes

INSPECTORATE OF COURTS

HW Olumo Samuel

FAMILY DIVISION

HW Matenga Dawa Francis

FORT PORTAL HIGH COURT CIRCUIT

HW Karungi Loe

ARUA HIGH COURT CIRCUIT

HW Mulalira Faisal Umar

JUDICIAL TRAINING INSTITUTE

HW Mugala Jane

LUWERO HIGH COURT CIRCUIT

HW Tusiime Sarah Bashaija

FAMILY DIVISION

HW Sayekwo Emmy G.

MOROTO HIGH COURT CIRCUIT

HW Mukanza Robert

MBALE HIGH COURT CIRCUIT

HW Didas Muhumuza

CRIMINAL DIVISION

HW Chemeri Jessica

MAGISTRATES AFFAIRS AND DATA MANAGEMENT

HW Obong George

GULU HIGH COURT CIRCUIT

HW Kayondo Kabasinguzi Josephine

LAND DIVISION

HW Arinaitwe Goretti

BUSHENYI HIGH COURT CIRCUIT

HW Nkwasibwe Ivan

KASESE HIGH COURT CIRCUIT

HW Aisia Suzanne Musooli

KITGUM HIGH COURT CIRCUIT

HW Kinobe Binega Rogers

MUBENDE HIGH COURT CIRCUIT

HW Mutatiina Natukunda Angella

KIBOGA HIGH COURT CIRCUIT


ASSISTANT REGISTRARS

NAME

COURT/STATION

HW Twinomuhwezi Henry

KABALE HIGH COURT CIRCUIT

HW Atukwasa Justine

MPIGI HIGH COURT CIRCUIT

HW Ssalaam Godfrey Ngobi

LIRA HIGH COURT CIRCUIT

HW Sayuni David

IGANGA HIGH COURT CIRCUIT

HW Dr. Lubowa Daniel

MUBENDE HIGH COURT CIRCUIT

HW Mulondo Mastulah

SMALL CLAIMS

HW Nakitende Juliet

MASINDI HIGH COURT CIRCUIT

HW Kagoda Moses S. Ntende

LAND DIVISION

HW Nakadama Esther Lydia Mubiru

CIVIL DIVISION

HW Butanula Rashida

LAND DIVISION

ACTING ASSISTANT REGISTRARS

HW Okumu Jude Muwone

LAND DIVISION

HW Nantamu Oliver

RUKUNGIRI HIGH COURT CIRCUIT

HW Kyampaire Dorothy

COMMERCIAL DIVISION

HW Ijang Maureen Eunice

FAMILY DIVISION

HW Bamwite Emmanuel

HOIMA HIGH COURT CIRCUIT

HW Hellen Edimu

TORORO HIGH COURT CIRCUIT

HW Mubiru Nassif Umar

MUKONO HIGH COURT CIRCUIT

HW Namutebi Christa

JINJA  HIGH COURT CIRCUIT

HW Namutebi Christine Kellen

MASAKA HIGH COURT CIRCUIT

HW Tumwebaze Kenneth

LUWERO HIGH COURT CIRCUIT

HW Nankya Nusulah

MBALE HIGH COURT CIRCUIT

HW Naluyima Rania

MBARARA HIGH COURT CIRCUIT

HW Atigo Hellen

FAMILY DIVISION

HW Komugisa Juliet

FAMILY DIVISION


CHIEF MAGISTRATES

NAME

COURT

 

IN MAGISTERIAL AREAS

 

HW Kaggwa John Francis

WAKISO

 

HW Muhimbise Gordon

NTUNGAMO

 

HW Ssejemba Deogratius     

BUTAMBALA

 

HW Amono Monica

APAC

 

HW Kakooza Elias

NAKAWA

 

HW Nasambu Esther Rebecca

JUDICIAL TRAINING INSTITUTE

 

HW Munobe Samuel 

CHAMBERS OF THE REGISTRAR HIGH COURT

 

HW Kamasanyu Gladys Musenze

STANDARDS AND UTILITIES COURT

 

HW Talisuna Patrick

MENGO

 

HW Basemera Sarah Anne

MAKINDYE

 

HW Ajuna Doreen

TORORO

 

HW Barigye Said

GULU

 

HW Abiti Samson Loum

LIRA

 

HW Amabilis Stella Maris

ENTEBBE

 

HW Mbabazi Edith Mary

RUKUNGIRI

 

HW Kayizzi Ronald

BUGANDA ROAD

 

HW Nambozo Joy

KAYUNGA

 

HW Bamuhiga Patric

ISINGIRO

 

HW Semondo Benson

OYAM

 

HW Kainza Beatrice

KASANGATI     

 

HW Nalungi Esther

BUBULO

 

HW Toloko Simon

BUSHENYI/ BUHWEJU

 

HW Awacnedi Freddie

YUMBE/KOBOKO

 

HW Aciro Joan

ANTI-CORRUPTION DIVISION

 

HW Mfitindinda George

HOIMA

 

HW Lochomin Peter Fred

PERSONAL ASSISTANT TO CJ

 

HW Gakyaro Mpirwe Allan

PERSONAL ASSISTANT TO DCJ

 

HW Neumbe Ritah Kidasa

NAKAWA 2ND CM

 

HW Kosia Kasibayo

MASINDI

 

HW Ajok Betty

KASESE

 

HW Natwijuka Aloysius Baryeza

MASAKA

 

HW Nsenge Roseline

2ND CM MUKONO

 

HW Namusobya Sarah

NABWERU

 

HW Alule Augustine Koma

LUGAZI

 

HW Niwaha Shallon

KIRA

 

HW Angura Fionah Sheila

JINJA

 

HW Nanvuma Jane Francis

MPIGI CM

 

HW Kabombo Andrew

MBARARA

 

HW Atim Harriet Okello

MAYUGE

 

HW Okoth Thomas Aquinas

BUSIA

 

HW Nakyazze Rachael

MUKONO

 

HW Kabahuma Lucy

KIRYANDOGO

 

HW Karungi Doreen Olga

KAJJANSI

 

HW Awidi Suzan

MBALE

 

HW Kabugho Byakutaga Caroline

MUBENDE

 

HW Namazzi Ann Jacqueline

KIBOGA

 

HW Adoko Joe Fay

AMURU/NWOYA

 

HW Epobu Daniel

IGANGA

 

HW Komakech Kenneth

KISORO

 

HW Semwanga Nalugya Mariam

LUWERO

 

HW Osauro John Pauls

MITYANA

 

HW Owino Paul Abdonson

PALLISA

 

HW Nashiero Mwandha Robert Ekirita

KITGUM

 

HW Muhangi Saverino G. Bugingo

KAPCHORWA

 

HW Akankwasa Edward Kabayo

KAMWENGE

 

HW Adikin Esther

MAKINDYE 2ND CM

 

HW Gumtwero Justine Olal

KATAKWI

 

HW Ociba Gloria

KYENJOJO

 

HW Byamugisha Derick

KABALE

 

HW Nabukeera Aisha

KAMULI

 

HW Namisi Hope

KUMI

 

HW Bagyenda Hope

NAKASONGOLA

 

HW Koluo Catherine Elayu

SIRONKO

 

HW Ssajjabi Noah Norbert

PADER

 

OTHER CHIEF MAGISTRATES

 

HW Dr. Omalla Felix

INTERDICTION

 

HW Teko Lokeris Godfrey

INTERDICTION

 

HW Nabaasa Ruth

INTERDICTION

 

HW Opio James

INTERDICTION

 

HW Nvanungi Sylvia

INTERDICTION

 

ACTING CHIEF MAGISTRATES

 

IN MAGISTERIAL AREAS

 

HW Mushebebe Moses Nabende

FORT PORTAL

 

HW Nantaawo Agnes Shelagh

2ND CM MBARARA

 

HW Acaa Ketty Joan

2ND CM MPIGI

 

HW Kambedha Lydia

KABERAMAIDO

 

HW Nyadoi Esther

BUGIRI

 

HW Matyama Paul

ARUA

 

HW Matovu Hood

BUNDIBUGYO/NTOROKO

 

HW Sikhoya Naume

2ND CM MENGO

 

HW Nantege Christine

3RD CM NAKAWA

 

HW Namayanja Nazifah

KIBAALE

 

HW Vueni Raphael

RAKAI

 

HW Naigaga Winfred Kyobiika

IBANDA

 

HW Kagoya Jackline

BUDAKA

 

HW Ninsiima Marion

SEMBABULE

 

HW Achok Abrahams Moding

MOROTO

 

HW Akullu Eunice

KOTIDO

 

HW Kuniihira George

3RD CM MENGO

 

HW Omara Innocent David

MOYO

 

HW Ssennoga Mawano Cyrus

NEBBI

 

HW Alleluya Glory

KALANGALA

 

HW Seruwo Benjamin Martin

KIRUHURA

 

HW Bakanasa Hilda Walaga

SOROTI